Certyfikaty i atesty bezpieczeństwa

Jakie certyfikaty mają artykuły dla dzieci

Wybierając produkty dla dzieci, można zwątpić po co dobrze jest sięgnąć, a czego lepiej jednak unikać. Wybór jest ogromny, producenci też prześcigają się w przyciągnięciu uwagi klientów. Warto pomyśleć o tym od strony bezpieczeństwa dla dziecka.

O ile o zdrowie warto dbać w każdym wieku, o tyle dzieci są delikatniejsze. W ich przypadku więc szczególnie ważne jest, by nie mieć styczności ze szkodliwymi materiałami i substancjami. Na straży zdrowia i bezpieczeństwa dziecka stoją renomowane certyfikaty oraz atesty, przyznawane przez specjalistyczne instytucje. Informują one klienta, że ma do czynienia z produktem wysokiej jakości, zgodnym z normami, wykonanym z bezpiecznych tworzyw.

Każdy certyfikat odnosi się do konkretnej, ściśle określonej kwestii. Chociaż mają mało mówiące symbole, warto wiedzieć co oznaczają, by dokonywać świadomych wyborów. Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny jest znakiem, że oglądany produkt został poddany szeregowi specjalistycznych testów.

Dopiero na podstawie korzystnej oceny dla każdego z nich, został przyznany certyfikat. Dla rodziców o ekologicznej postawie względem świata, istotny będą dwa certyfikaty: PEFC oraz FSC. Ten pierwszy, certyfikat PEFC oznacza produkcję zabawki w sposób zgodny z ekologicznymi normami.

Firmą, która z dużą powagą podchodzi do atestów i badań jest firma Maxi-Cosi. To właśnie jej foteliki samochodowe, nosidełka czy wreszcie wózki spacerowe Maxi-Cosi (https://techsat24.pl/wozki-dla-dzieci/0,maxi-cosi)  przechodzą trudną i kosztowną ścieżkę certyfikacji po to by jeszcze lepiej służyć swoim klientom.

Oznaczenie FSC przyznawane jest zabawkom drewnianym. Drewno do produkcji pozyskano z lasów gospodarczych.  Wszystkie zabawki dopuszczone na rynek europejski posiadają symbol CE. Jest on więc dobrze znany konsumentom, choć nie należy przywiązywać do niego wagi.

Oznacza zgodność z ogólnymi normami, ale nie daje gwarancji bezpieczeństwa. Bez tego symbolu towar nie wszedłby na rynek, dlatego jego obecność nie jest więc szczególnie istotna.

Większe znaczenie ma certyfikat TUV. Widząc te trzy literki na opakowaniu można być spokojnym. Taki towar powstał przy użyciu jedynie takich substancji, które są w pełni bezpieczne dla malucha.

Warto więc znać przynajmniej te najpopularniejsze atesty i wybierać produkty, które je posiadają.